Czym jest aquaplaning i jak mu zapobiec?
- Szczegóły
Podróżowanie samochodem osobowym wymaga nie tylko wysokich umiejętności i skupienia za kółkiem od kierowcy, ale również sprawnego i niezawodnego auta. Dużą rolę w bezpieczeństwie na drodze pełnią opony. To one wpływają na tzw. przyczepność kół do podłoża, chronią przed „wypadnięciem” z zakrętu – zwłaszcza na mokrej nawierzchni. Dziś chcemy się zająć tematem bezpiecznego podróżowania na mokrych drogach, a w szczególności zjawiskiem aquaplaningu. Czym jest hydroplaning i czy istnieje skuteczny sposób jego zapobiegania?
Na czym polega zjawisko aquaplaningu?
Pod terminem aquaplaningu kryje się zjawisko utraty przyczepności kół poruszającego się pojazdu na mokrej nawierzchni. Ze zjawiskiem tym mamy do czynienia w sytuacji, kiedy między stykiem opony a drogą powstanie tzw. klin wodny. W takim wypadku bieżnik nie nadąża z odprowadzaniem wody dostającej się bezpośrednio pod koła. Opona nie mając „podparcia” płynie po mokrej drodze, gdyż wspomniana woda uniemożliwia powstanie adhezji cząsteczkowej (wzajemnego oddziaływania na siebie cząsteczek opony i drogi) decydującej o poziomie przyczepności.
Czy można zapobiegać zjawisku utraty przyczepności?
Im większa prędkość auta, tym ryzyko wystąpienia hydroplaningu wzrasta, zwłaszcza jeśli stan opon pojazdu pozostawia dużo do życzenia. Niestety zaniedbania w sprawie właściwego do warunków na drodze dobrania opon mają kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o skuteczne zapobieganie utraty przyczepności auta. Zła jakość opon, stosowanie nieodpowiedniego rodzaju ogumienia do chociażby pór roku to najczęściej „diagnozowane” przyczyny występowania aquaplaningu. Z utratą przyczepności auta mamy do czynienia w momencie, gdy ciśnienie hydrostatyczne wody jest większe niż nacisk opony na drogę. Aby móc zwiększyć panowanie nad autem w okresie częstych opadów atmosferycznych nie wystarczy sam trening „wychodzenia z poślizgu”, ale ważne jest jeszcze dostosowanie prędkości jazdy do warunków za oknem i zadbanie o stan opon. Po pierwsze ważne jest pilnowanie zmiany ogumienia na letnie i zimowe stosownie do pór roku. Pod drugie nie można zapomnieć o kontrolowaniu ciśnienia w oponach. Ciśnienie w kole nie powinno wskazywać poniżej 0,5 bara, gdyż wtedy ryzyko wystąpienia poślizgu w czasie opadów wzrasta. Istotne jest również ograniczenie prędkości nawet przy niewielkiej mżawce. Zdrowy rozsądek i trzymanie się zasady „spiesz się powoli” w połączeniu z dobrej klasy ogumieniem i właściwą ich eksploatacją daje duże prawdopodobieństwo uniknięcia problemu aquaplaningu w aucie.
Co wpływa na przyczepność opon?
Jakość opony zależy zarówno od jakości mieszanki gumy, budowy rowków bieżnika, jak i szerokości opony. Warto przy zakupie opon kierować się zasadą, że zmieniamy gumy parami, oraz w okresie wiosenno-jesiennym stosuje pony o bardziej zaokrąglonym kształcie. Pozwoli to ograniczyć zbieranie się wody „pod oponą” i tym samym poprawi przyczepność. W letnich oponach celem zapobiegania hydroplaningu na mokrych drogach stosować należy opony o kształcie lamelek w literę V. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze w trakcie ciężkich warunków atmosferycznych, warto zadbać o sposób jazdy na co dzień, unikanie brawury. Chcąc wyprowadzić auto z poślizgu, należy hamować pulsacyjnie (bez ABS) lub delikatnie wcisnąć hamulec (z ABS), żeby zwiększyć szanse na odzyskanie władzy nad pojazdem.