Dlaczego należy wymieniać opony co sezon?
- Szczegóły
Opony są bardzo ważną częścią każdego pojazdu. To dzięki nim przemieszczamy się po powierzchni i to one cały czas stykają się z nawierzchnią. Jadąc samochodem, jego opony permanentnie trą o powierzchnię drogi, umożliwiając nam podróżowanie. Ten rodzaj tarcia nazywany jest tarciem tocznym i powstaje między oponą a nawierzchnią, po której porusza się samochód. Dobrze dobrane i właściwie zamontowane opony gwarantują wszystkim podróżującym odpowiednie bezpieczeństwo. W dzisiejszym wpisie postaramy się wyjaśnić, dlaczego należy wymieniać opony co sezon.
Jakie funkcje pełnią opony?
Zacznijmy od tego, jakie są główne zadania opon w naszych samochodach. Opony łagodzą wstrząsy i drgania pojazdu podczas jazdy, a także umożliwiają sprawne przenoszenie sił napędowych od jednostki napędowej na koła pojazdu. Zapewniają właściwą przyczepność pojazdu, a dzięki temu gwarantują nam bezpieczne podróżowanie. Dobra przyczepność jest szczególnie ważna, kiedy hamujemy, a także wtedy, gdy jeździmy po mokrej nawierzchni. Opony gwarantują także stabilność auta niezależnie od prędkości, z jaką się przemieszcza, a także zmniejszają nacisk koła na powierzchnię drogi.
Dlaczego musimy zmieniać opony co sezon?
Wśród dostępnych opon mamy do wyboru: opony zimowe, letnie i uniwersalne. Jeżeli wybierzemy te ostatnie, nie musimy zmieniać ich, kiedy zmienia się pora roku. Jeśli jednak decydujemy się na jazdę na oponach sezonowych, niezwykle istotne jest pamiętanie o wymianie opon w odpowiednim czasie. Opony zimowe są zaprojektowane do jesiennej i zimowej jazdy, a letnie gwarantują bezpieczeństwo podczas wiosennych i letnich miesięcy.
Dlaczego latem nie jesteśmy bezpieczni na oponach zimowych i odwrotnie?
Opony zimowe są miększe od letnich, ponieważ guma, z jakiej są produkowane, zawiera w sobie dodatek krzemionki. Dzięki temu nawet przy bardzo niskiej temperaturze nie tracą swoich właściwości, są nadal miękkie i elastyczne. To powoduje, że nawet podczas siarczystych mrozów idealnie przylegają do podłoża. Kolejną cechą charakterystyczną opon zimowych jest budowa bieżnika. Ma on dużo lameli, czyli nacięć w kształcie zygzaków. Dzięki nim śnieg i woda są doskonale odprowadzane z powierzchni opon, a one zdecydowanie lepiej trzymają się śliskiej i mokrej drogi. Jeżdżąc latem na zimowych oponach, nasz samochód będzie miał słabą przyczepność, co może być odczuwalne szczególnie podczas przyspieszania, hamowania i pokonywania zakrętów. Droga hamowania na zimówkach latem będzie znacznie dłuższa, będą się też szybciej zużywać i uciążliwie hałasować podczas jazdy.
Opony letnie są wyprodukowane z twardszej gumy, ponieważ ich przeznaczeniem jest jazda przy wysokiej temperaturze charakterystycznej dla wiosennych i letnich miesięcy. Kiedy temperatura na zewnątrz zaczyna spadać, robią się twardsze, co powoduje gorszą przyczepność auta do nawierzchni. Samochód jeżdżący zimą na letnich oponach, będzie miał fatalną przyczepność i łatwo będzie wpadał w poślizgi. Letnie opony mają także inny bieżnik. Charakteryzuje się dużą ilością specjalnych rowków służących do skutecznego odprowadzania wody, co jest bardzo przydatne podczas wiosennych i letnich opadów deszczu. Nie ma on jednak tak wielu lameli, co bieżnik opon zimowych, przez co bardzo szybko zapycha się śniegiem, co w połączeniu ze sztywną gumą daje okropny rezultat – twardych i zapchanych śniegiem opon.
Kiedy powinniśmy wymieniać opony?
Kiedy temperatura na zewnątrz przewyższa 7°C, powinniśmy zmienić opony na letnie. Kiedy średnia temperatury dziennej i nocnej wynosi mniej niż 7°C, jak najszybciej zmieńmy opony na zimowe. Zaniedbywanie wymiany opon może doprowadzić do tragicznych w skutkach wypadków drogowych.