Charakterystyka opon całorocznych

Właściciele samochodów i ich użytkownicy, chcąc uniknąć corocznych kolejek w punkcie wymiany opon, decydują się na używanie opon całorocznych. Dzięki nim mogą oni poruszać się po drogach bez względu na pogodę za oknem i porę roku. Czy stosowanie opon całorocznych w aucie jest dobrym rozwiązaniem? Czym różnią się gumy całoroczne od tych dedykowanych poszczególnym porom roku?

Typy opon samochodowych

Opony w aucie mogą być zimowe, letnie oraz wspomniane całoroczne. Różnią się one między innymi składem gumy, wielkością, czy też głębokością bieżnika, ułożeniem nań perforacji. Całość wpływa na tzw. przyczepność kół do podłoża stabilność prowadzenia auta w ciężkich warunkach pogodowych. Opony zimowe zalecane są on stosowania poniżej 7 stopni na dworze. Gumy do stosowania zimą odznaczają się bardzo dobrą przyczepnością na zaśnieżonych czy też pokrytych drogach oraz mokrych nawierzchniach w przypadku niskich wskazań termometru. Opony letnie mają zmieniony skład tak, aby gwarantować przyczepność autu podczas poruszania się po mokrych nawierzchniach, w temperaturze dodatniej.

Opony całoroczne idealne na zimę w mieście

Opony całoroczne to hybrydy opon letnich z zimowymi. Oznacza to, że przez cały rok potrafi poradzić sobie z warunkami panującymi na drodze. Używając nich, kierowca przede wszystkim unika poruszania się autem z miękkimi, topliwymi w wysokich temperaturach oponami latem i twardymi, nietrzymającymi się nawierzchni oponami. Mieszkając w naszej szerokości geograficznej, w mieście gdzie stan dróg utrzymywany jest w nienagannym stanie przez cały rok, opony całoroczne sprawdzą się idealnie, podobnie zresztą jeśli rocznie przejechany dystans nie przekracza 10 tys. kilometrów. Gumy hybrydowe, choć łączą w sobie zalety opon zimowych i letnich, nie nadają się na dłuższe trasy w typowo letniej i zimowej aurze. W skrajnych warunkach pogodowym, dużym nasłonecznieniu, ulewnych deszczach, czy też zalegającym śniegu nie będzie gwarantować wystarczającej przyczepności kołom.

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie