Utylizacja opon – Łódź Chojny

Każdy właściciel samochodu prędzej czy później stanie przed sytuacją, w której będzie musiał się pozbyć zużytych opon. Należy jednak wiedzieć, że wyrzucanie opon na przydomowy śmietnik jest nielegalne. Nie inaczej jest z dzikimi wysypiskami śmieci. Reguluje to art. 55 ust. 1 Ustawy z 27 kwietnia 2001 roku, dotyczącej odpadów. Dzieje się tak dlatego, że na każdą oponę składają się setki związków syntetycznych, chemicznych oraz komponentów metalowych, które negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Szacuje się, że opona rozkłada się około 100 lat!

 

W tej sytuacji konieczna jest utylizacja opon. Najrozsądniej jest oddać zużyte opony do punktu, który następnie zajmie się ich utylizacją. Nasz zakład wulkanizacyjny zlokalizowany w Łodzi oferuje taką usługę. Aby to zrobić, podczas wymiany opon wystarczy poinformować naszych pracowników, a następnie zostawić nam zużyte opony. Zgromadzone w ten sposób odpady zostaną odebrane i przekazane do firmy, która zajmuje się ich utylizacją.

Do czego mogą zostać wykorzystane zutylizowane opony?

 

Zastanawiasz się, do czego wykorzystane zostaną opony, które oddasz do utylizacji? Już spieszymy z odpowiedzią.

  • Odzysk energetyczny 
    Zużyte opony wykorzystuje się jako paliwo w procesie spalania i wytwarzania ciepła. W ten sposób przetwarza się około 60% opon, które spalane są w piecach cementowni. 

  • Recykling materiałowy
    Opony zostaną przetworzone na surowce, które następnie zostaną wykorzystane do stworzenia z nich zupełnie nowych produktów tj. wycieraczki, uszczelki gumowe, dywaniki czy podeszwy butów. Drobinki gumowe wykorzystuje się również do produkcji asfaltu na nowe drogi, sztucznych muraw boisk, nawierzchni placów zabaw oraz barier akustycznych stawianych przy drogach szybkiego ruchu.